Išmaniojo miesto modelis
Šių laikų technologijos vis labiau skatina “išmaniųjų” miestų augimą, kuris keičia viską, pradedant nuo eismo valdymo iki atliekų surinkimo. Mažais žingsniais mes vis labiau įeiname į skaitmeninį amžių, kuris būtent kuria “išmaniuosius miestus” – tvirtesnius, efektyvesnius ir pamažu parodo, kokia bus urbanizacijos ateitis.
Miestai sparčiai vystosi. Šiuo metu daugiau nei pusė pasaulio gyventojų gyvena miesto apskrityje. Tikimasi, kad iki 2050 m. šis skaičius padidės iki 70%. Kartu su didėjančiu miesto gyventojų skaičiumi atsiranda naujų iššūkių, nes miestai siekia pagerinti viską nuo infrastruktūros iki ryšio. Daugelis verslininkų mano, kad tai yra ir perspektyvi verslo galimybė, nes miestams yra reikalingos technologijos, kurios padėtų vystytis miestams, suteikti tinkamą energiją, transportą, išteklius, darbo vietas ir paslaugas augančiam gyventojų skaičiui. Būtent todėl miestuose vyksta skaitmeninė transformacija ir jie pamažu virsta “išmaniaisiais miestais”.
Išmanieji miestai jau nebėra tik tolimosios ateities svajonė. Išmaniųjų ir naujausių technologijų dėka išmanūs miestai jau yra realybė – jie ir toliau greitai plečiasi ir puikiai tobulėja. Iš tiesų, prognozuojama, kad per ateinančius 6 metus pasaulio išmaniųjų miestų rinkos dydis bus 1,4 mln. JAV dolerių. Keletas žaidėjų – nuo technologijų gigantų, telekomunikacijų bendrovių iki vyriausybių – kuria iniciatyvas, kad miestai taptų išmanesni ir efektyvesni. Šioje apžvalgoje sužinosite, kas yra išmanusis miestas, kokie įvairūs komponentai yra susiję su miesto augimu, ekosistemos žaidėjai, įvairūs iššūkiai ir ką mums žada ateitis?
Šioje analizėje pažvelgsime į tai, kokie pažangūs miestai, įvairūs miesto komponentai tampa vis labiau susiję, ekosistemos žaidėjai, atsirandantys iššūkiai ir tai, ką ateityje turi.
Kas yra išmanusis miestas?
Miestas tampa išmanusis, kuomet yra galimybė rinkti ir analizuoti daugybę įvairių pramonės šakų duomenis, įskaitant nuo miesto planavimo iki šiukšlių surinkimo. Išmaniajame mieste reikia sukurti sudėtingą įrenginių ir programinės įrangos tinklą, kuris padėtų miestui tapti tvaresne ir efektyvesne aplinka kiekvienam gyventojui.
Išmanieji miestai yra palaikomi kelių tipų technologijomis, įskaitant:
- Informacijos ir ryšių technologijas (IRT)
- Prijungti fiziniai įrenginiai naudojant duomenų bazės internetinį tinklą
- Geografinės informacijos sistemas (GIS)
Kiekvienas iš šių faktorių dirba kartu, kad rinktų ir kontekstualizuotų didžiulius duomenų kiekius, kurie gali būti naudojami siekiant pagerinti miesto viduje veikiančius komponentus ir sistemas.
Pavyzdžiui, informacijos ir ryšių sistema susideda iš įvairių įrenginių ir jutiklių, kurie visi yra prijungti prie duomenų bazės tinklo, ir gali nedelsiant perduoti duomenis naudojant bevielę technologiją. Pavyzdžiui, srautą tam tikroje srityje galima stebėti jutikliais. Tuomet įvairios programos gali gauti, analizuoti ir valdyti šiuos srauto duomenis, geriau suprasti ir reaguoti į nuolat besikeičiančius miesto poreikius, taip pat užtikrinti saugumą.
Išmanieji miestai taip pat gali panaudoti geografines informacijos sistemas, jog planuotų ir sudarytų žemėlapius, gerinti miestų plėtrą.
Pažangūs miestai tam tikroms sistemoms taip pat gali naudoti dirbtinio intelekto ir blokų grandinės technologiją. Pavyzdžiui, kai kurios bendrovės stengiasi lengviau ir efektyviau naudotis automobilių stovėjimo aikštelėmis. Tai tik keletas technologijų, kurios padeda palaikyti miesto pažangumą. Laikui bėgant, sėkmingas ir augantis miestas teoriškai turėtų gebėti reaguoti į gaunamus duomenis ir atitinkamai reaguoti dėl geresnio ir patogesnio miesto gyvenimo.
Pažangus miesto suskirstymas
EISMO VALDYMAS
Pažangios technologijos gali būti naudojamos transporto priemonėms, infrastruktūrai, viešajam transportui, siekiant pagerinti eismo judumą ir saugumą.
Gatvėse gali būti įrengti jutikliai, kurie gali stebėti duomenis ir keliuose, ir piliečių automobilius bei išmaniuosius telefonus, kad būtų galima sužinoti apie eismo srautų modelius, kelio užtvarus, kelius, kelio sąlygas. Pavyzdžiui, Amsterdamas jau naudoja išmaniąją eismo valdymo sistemą, kurioje srautas stebimas realiuoju laiku. Tai leidžia miestui transliuoti informaciją apie esamus kelius, bei padeda vairuotojams nuspręsti, kokiu geriausiu maršrutu jiems reikėtų važiuoti. Inovacijų platforma „Amsterdam Smart City“ buvo sukurta siekiant išspręsti įvairiausių metropolinių problemų sprendimus.
PARKAVIMAS
Važinėjant po miestą ratais ir ieškant vietos prisiparkuoti automobiliui, gali sudaryti dideles eismo spūstis. Naudojant pažangias miesto technologijas, tai gali tapti praeities problema. Dažniausiai, patobulinti miesto eismo judėjimą padeda ant žemės sumontuoti jutikliai. Šie jutikliai gali perduoti duomenis į pagrindinę duomenų bazę ir padėti sumažinti eismo spūstis. Beto, vairuotojai netgi gali turėti prieigą prie žemėlapių, kurie parodo spūstis. Taip pat, ši technologija gali padėti įspėjant pareigūnus, kuomet automobilis yra parkuojamas draudžiamoje vietoje.
ENERGIJA
Siekiant pagerinti energijos vartojimo efektyvumą miestuose gali būti įgyvendintas platus sprendimų spektras – išmanusis gatvių apšvietimas. Tai gali sumažinti energijos suvartojimą, nes žibintai užsidega, kuomet pravažiuoja automobilis ar praeina žmogus. Čikaga sukūrė programą, kuri pakeis 270 000 šviesos diodų apšvietimą su sumaniais valdikliais iki 2021 m., taip sutaupydama miestui maždaug 10 mln.
ATLIEKOS
Pažangūs atliekų tvarkymo sprendimai gali būti įdiegti siekiant pagerinti atliekų šalinimo paslaugas, sumažinti veiklos sąnaudas ir pagerinti tvarumą. Tai galima pasiekti naudojant protingas atliekų talpyklas, kuriose yra prie jutiklio prijungti davikliai, matuojantys užpildymo lygį. Kai ši dėžė yra pilna, ji gali nedelsiant atsiųsti šią informaciją į pagrindinę duomenų bazę, kuri gali optimizuoti atliekų surinkimo sunkvežimių maršrutą.
Išmanieji konteineriai taip pat gali padėti skatinti ir stebėti perdirbimo normas. „Times Square“ Niujorke sukūrė 197 išmanių atliekų ir perdirbimo stočių su įmontuotais pilnumo jutikliais ir pranešimais apie surinkimą. Dėl to per savaitę buvo surinkta 40% tinkamo perdirbimo lygio.
VANDUO
Išmaniosios vandens technologijos gali padėti pagerinti vandens tiekimą. Stebėdami tiek komunalinių paslaugų, tiek galutinių vartotojų modelius, miestai gali optimizuoti ir sumažinti vandens atliekas bei pristatymo išlaidas. Jutikliai gali automatiškai įspėti miestą apie vandens nutekėjimą, kad būtų galima juos kuo greičiau išspręsti. Išmaniosios vandens sistemos taip pat gali matuoti kritulių kiekį ir pateikti realaus laiko analizę potvynių kontrolei. Castellon miestas, Ispanija, bandė sukurti naują protingą vandens platformą, kad sumažintų komunalines išlaidas ir optimizuotų išteklius. Tai pasiekė naudodama protingus vandens skaitiklius, turinčius ilgojo nuotolio jutiklius.
Išvados
Pažangių technologijų sistemų kūrimas ir diegimas visuose pasaulio miestuose artimiausiu metu nesustos. Išmanioji miesto tendencija ir toliau sparčiai plėsis į kiekvieną pasaulio kampą, nes tai siūlo naujus sprendimus miesto vietovėms, kad jie taptų efektyvesni ir patvaresni. Vis dar yra ilgas kelias į priekį, nes reikia sukurti naują infrastruktūrą ir tobulinti technologines naujoves prieš pradedant geriau gyventi. Tačiau jau egzistuoja intelektualių technologijų sistemų aspektai, kurie sėkmingai veikia daugelyje pasaulio miestų, tyliai gerindami efektyvumą ir gyvenimo kokybę.
Kai kurios iš didžiausių kompanijų, organizacijų ir vyriausybių dirba kartu investuodamos į pažangius miestus ir vystydamos juos. Mes galime tikėtis, kad miestų teritorijos toliau vystysis ir per tam tikrą laiką pasikeis, pagerindami mūsų gyvenimą.