Geriausi rizikos kapitalo statymai: ko galime pasimokyti

Geriausi rizikos kapitalo statymai: ko galime pasimokyti

 

Šie rizikos veiksniai statomi pradedantiesiems, kurie „grąžina fondą“, kad įmonės ir karjera taptų tyrimų, stiprių įsitikinimų ir kantrių tolesnių veiksmų rezultatu. Čia yra istorijos, kurios visą laiką sudaro didžiausią rizikos kapitalą. 

Rizikos kapitalo grąža atitinka „Pareto“ principą – 80% laimėjimų gaunama iš 20% sandorių.

Didieji rizikos kapitalo investuotojai, žinodami, kad jie gali turėti daug nuostolių, kad pasiektų tam tikrus laimėjimus. Chris Dixon iš didžiausios rizikos įmonės „Andreessen Horowitz“ visa tai vadino – „Babe Ruth efektu“, remdamasis legendiniu 1920-ųjų eros beisbolo žaidėju. Babe Ruth galėjo daug pasiekti, bet taip pat turėjo ir vangių įrašų. Be to, rizikos kapitalas sunkiai sukasi, ir tik kartais pasiekia finišo tiesiąją. 

Fred Wilson iš „Union Square Ventures“ neseniai parašė, kad jo fondui reikia bent dviejų 1 milijardo dolerių vertės išėjimų kiekvienam fondui:

“Jei jūs matysite mūsų tikslą grąžinti fondą su mūsų didelio poveikio bendrovėmis, jūs pastebėsite, kad mums reikia, jog kompanijos turėtų išeiti per milijardą dolerių ar net daugiau,” jis rašė. „Išeiti yra svarbus žodis. Vertinimas milijardu ar daugiau nieko nedaro mūsų modeliui.” 

 

WhatsApp

 

„Facebook“ $22 milijardų vertės „WhatsApp“ įsigijimas 2014 m. buvo (ir vis dar yra) didžiausias privataus rizikos kapitalo bendrovės įsigijimas. Tai taip pat buvo didelis laimėjimas „Sequoia Capital“, vieninteliam įmonės rizikos investuotojui, kuris savo 60 mln. padidino iki trijų milijardų. „Sequoia“ sėkmė buvo pagrįsta išskirtine partneryste su „WhatsApp“ steigėjais Brianu Actonu ir Jan Koum. Paprastai, kai ankstyvojo investuotojo pinigai įnešami į įmonę, jie nori pritraukti papildomų investuotojų, kad jie galėtų daugiau investuoti ir patvirtinti savo investicijas. Galiausiai, pradedantieji gali turėti penkis ar daugiau skirtingų rizikos kapitalų ant stalo. Tai yra pakankamai paplitę, kad šie raundai dažnai vadinami „partijų raundais“. 

„WhatsApp“ ir „Sequoia Capital“ laikėsi kitokios strategijos: „Sequoia“ buvo vienintelis investuotojas į „WhatsApp“ 8 milijonų JAV dolerių A serijos turnyrą 2011 m., kuris įvertino kompaniją 78,4 mln. dolerių. „Sequoia“ taip pat buvo vienintelis investuotojas vėlesniame ,B serijos, turnyre. „WhatsApp“ steigėjai yra žinomi kaip ikonoklastiniai. Pavyzdžiui, gana ankstyvoje įmonės istorijoje jie parašė manifestą prieš reklamą ir pažadėjo, kad jie niekada nedarys pinigų iš reklamos pateikimo. 

Taigi tai nėra šokiruojama, kad jie pasirinko ugdyti vieną rizikos kapitalą kaip išorinį kapitalo šaltinį, tuo pačiu didindami tik 60 mln. išorės nuosavybės finansavimo. 

Savo ruožtu „Sequoia“ išreiškė savo įsitikinimą „WhatsApp“ ryškioje ateityje, net jei programa pritaikyta šimtams milijonų vartotojų, turinčių nedidelių pajamų. Kai įmonės investuoja su tokiu įsitikinimu, jos gauna didelę nuosavybės dalį – priešingai, kai jos prisijungia prie daugelio kitų rizikos kapitalų. 

 

„Facebook“

 

„Facebook“ $16 milijardų pradinis viešas pasiūlymas, turintis didžiulį $104 milijardo  įvertinimą, buvo didelė sėkmė ankstyviems investuotojams „Accel Partners“ ir „Breyer Capital“. Investicijos metu bendrovė turėjo tai, kas buvo vertinama kaip aukšto lygio 87,5 mln. investicija. 

Tai būtų ne iki tol, kol po vienerių metų investuotojai nepradėtų būriuotis į ankstyvą socialinės žiniasklaidos paleidimą. 2006 metais, tarp didelio vartotojų augimo ir pajamų skaičiaus, „Facebook“ serijoje B dalyvavo kelios įmonės: „Founders Fund“, „Interpublic Group“, „Meritech Capital Partners“ ir „Greylock Partners“ palaikė 27,5 mln. turą, dėl kurio „Facebook“ vertinimas pakilo iki 468 mln. 

Net po 500 mln. akcijų pardavimo 2010 metais, „Accel“ akcijų paketas buvo vertas $9 milijardų, kuomet “Facebook” pasiekė viešumą 2012 metais, galiausiai suteikiant „Accel Partners“ milžinišką investicijų grąžą. Šis statymas padėjo „Accel“ IX fondui tapti vienu iš geriausių rizikos kapitalo fondų. 

Tai buvo ir statymas, kurį Peter Thiel, pirmasis „Facebook“ investuotojas, tiesiog praleido. 

2004 metais, Thielas tapo išoriniu valdybos nariu, kurio investicijos į „Facebook“ buvo tik $500 tūkstančių. Tuo metu, „Facebook“ turėjo tai, ką Thielas vadino – „labai protingu įvertinimu“ ir apie milijoną vartotojų. Thiel nuo pradžių pamatė „Facebook“ precedento neturintį populiarumą. Jis dar kartą neinvestavo kartu su „Accel“ ir „Breyer“ paprasčiausiai todėl, kad pajuto, jog įmonė buvo pervertinta. Kai „Facebook“ iškėlė vėlesnę A seriją, praėjus 8 mėnesiams nuo pradinės „Thiel“ investicijos, jis (ir daugelis Silicio slėnio) manė, kad „Accel“ padarė didžiulę permoką. 

Thielas padarė klasikinę klaidą: jis nesuprato eksponentinio augimo.

 

Kalbant apie kontekstą, „Facebook“ iš tikrųjų atrodytų pigiai pradiniame viešajame pasiūlyme, kai jos pradinis viešas pasiūlymas vertinamas pagal pajamų santykį, lyginamas su vėlesniais „Twitter“ ir „Snap“. 

Thielas vėliau prisipažino, kad praleisdamas “Facebook” turą padarė didžiausią klaidą, kuri labiausiai išmokė jį, kaip galvoti apie įmonę, kuri „atrodo“ pernelyg vertinama. Jis rašė: 

“Mūsų bendra gyvenimo patirtis yra gana linijinė. Mes labai nuvertiname eksponentinius dalykus.. Kai turime turą, kuriame vertė labai auga, daugelis ar net visi rizikos kapitalai yra linkę manyti, kad šis žingsnis yra pernelyg didelis.” 

Šiandien ypač sunku suprasti, kaip „Facebook“ kada nors buvo „pervertintas“. Nors „Facebook“ 2 milijardai aktyvių vartotojų yra įspūdinga, įmonės ankstyvas eksponentinis augimas yra dar įspūdingesnis. 

 

Kita vertus, įsivaizduokite „Facebook“ mėnesio aktyvaus naudotojų augimą, vertinant potencialaus investuotojo perspektyvą 2006 m.

 

„Facebook“ nuo 2006 m. turėjo apie 12 mln.vartotojų, kai vis dar buvo orientuojamasi į kolegijos rinką. Atsižvelgiant į tai, kad 15–20 milijonų žmonių lanko koledžą kiekvieną rudenį, vis dar buvo pakankamai galimybių, kad „Facebook“ liks akademinėje nišoje ir išblaškytų, jei ji būtų pristatyta platesniam pasauliui. Investuotojai negalėjo žinoti, kad po baigimo žmonės vis dar lankysis svetainėje. Jie negalėjo žinoti, kad puslapis atkreips kažkam dėmesį už akademinės bendruomenės ribų, o vėliau ir kitose šalyse. Štai kodėl „Accel“ ir „Breyer“ 87,5 mln. investicijos Thielui atrodė pervertinimas. 

Galiausiai, aiškus „Facebook“ augimas neatitiko nuspėjamojo, tiesinio modelio. Iš tiesų, nes tai iš tikrųjų augo eksponentiškai, ir bendrovė buvo nepakankamai įvertinta. 

Kai tik paleidžiate technologiją, kuri turi tvirtą turą ir jam vadovauja aukščiausio lygio investuotojas, paprastai ji vis dar yra nepakankamai įvertinta. Kuo staigesnis turas, tuo didesnis yra nepakankamas įvertinimas,” Thielas vėliau parašė. Investuotojas turi turėti tvirtus įsitikinimus, kad įmonė turi sekti staigiai vertinamą šuolį. Jei turite tvirtų įsitikinimų, galite padaryti viską, ką reikia, kad galėtumėte atsidurti kuo aukštesnėje pusėje